Wypełnij formularz, aby złożyć zamówienie i otrzymać darmową wycenę

Edytor kodu bloggera: wstęp dla początkujących

Edytor kodu bloggera: wstęp dla początkujących

Edytor kodu bloggera  wstęp dla początkujących

Czym jest edytor?

Edytor HTML bloggera działa na podobnych zasadach jak znane wszystkim edytory tekstowe. W skrócie pozwala on na pełny dostęp do całego kodu szablonu bezpośrednio z interfejsu bloggera. Na kod szablonu bloggera składają się:

  • CSS,
  • HTML,
  • JavaScript,
  • a wszystko powyższe przeplecione znacznikami bloggera.

Czym się różni od notatnika lub desktopowych edytorów?

Od notatnika przede wszystkim koloryzacją kodu oraz dostępem do bardziej zaawansowanych funkcji, które opisałam w artykule ze wskazówkami.

Jest też znacznie uboższy w możliwości względem desktopowych edytorów programistycznych (Notepad ++, Atom), nie wspominając o IDE (IDE to zintegrowane środowisko programistyczne, czyli program dedykowany tworzeniu i modyfikowaniu oprogramowania). Jednak w odróżnieniu od nich pozwala na natychmiastowy podgląd zmian online, co jest niestety niemożliwe we wcześniej wymienionych programach, ponieważ nie wspierają one znaczników bloggera.

Jak otworzyć edytor kodu HTML bloggera?

  1. Z menu bloggera po lewej stronie wybierz zakładkę Motyw.
  2. Rozwiń menu przy przycisku Dostosuj.
  3. Wybierz czwartą pozycję z listy: edytuj kod HTML.
  4. Nowo załadowana strona to edytor kodu.
Rozwinięte menu w zakładce Motyw
Rozwinięte menu w zakładce Motyw

Jak korzystać z edytora?

Podstrona z edytorem HTML różni się wyglądem od pozostałego interfejsu bloggera. To, na co powinno się zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to:

  • pasek ikon w prawym górnym rogu ekranu. Upraszczają one pracę z kodem, a ostatnia z nich służy do zapisu wprowadzonych w HTMLu zmian. Po więcej odsyłam do sekcji interfejs edytora w poprzednim artykule.
  • szary pas po lewej stronie kodu. Wypisane tam liczby to numery linii kodu. Ta informacja jest bardzo przydatna, jeżeli po próbie zapisu zmian otrzymamy komunikat o błędzie. W tym komunikacie podany jest numer wiersza, w którym nastąpił problem. Poza liczbami znajdują się tam także strzałki. Pozwalają one na zwijanie i rozwijanie elementów kodu HTML. Tyczy się to wszystkich tagów HTML i bloggera, które posiadają znak otwarcia oraz zamknięcia.
  • kolorowa składnia, która ułatwia wprowadzanie zmian. CSS w edytorze jest podświetlany na niebiesko. HTML i znaczniki bloggera: mieszanką czerwieni, zieleni i odrobiny niebieskiego. Kod JavaScript nie jest w ogóle kolorowany.
  • komunikaty błędu w lewym dolnym rogu ekranu

    Uwaga: zmiany w kodzie nie zostaną zapisane tak długo, jak będzie się pojawiał komunikat błędu.

Wygląd edytora kodu bloggera
Wygląd edytora kodu bloggera

Kiedy korzystać z edytora?

  • Kiedy wiesz, co robisz. ;)
  • Kiedy chcesz się nauczyć korzystać z edytora i zmiany wprowadzasz na testowym blogu.
  • Kiedy postępujesz według dokładnie opisanej instrukcji, która jasno określa jakie zmiany i w jakich częściach kodu należy wprowadzić.
  • Kiedy potrzebujesz edytować już istniejące ostylowanie szablonu (CSS).
  • Kiedy chcesz zmienić strukturę HTML np. zmienić kolejność kolumn lub edytować kod widgetu.
  • Kiedy zamierzasz dodać do szablonu obszerne skrypty JavaScript.

Kiedy z edytora nie korzystać?

  • Kiedy chcesz dodać kod CSS. Wtedy najlepiej skorzystać z możliwości Dostosowania.
  • Kiedy potrzebujesz zmienić kolejność widgetów. Do tego służy zakładka Układ.
  • Kiedy instrukcja jest niejasna lub pochodzi z niesprawdzonych źródeł.
  • Kiedy chcesz dodać JavaSciript, ale obawiasz się edycji kodu lub nie wiesz, gdzie ten skrypt wkleić. Można go wówczas opublikować przez widget HTML/JavaScript. Takie rozwiązanie sprawdza się przy niewielkiej ilości skryptów.

Uwaga: nieprzemyślane stosowanie kodów JavaScript z niepewnych źródeł może skutkować lukami bezpieczeństwa dla ciebie lub twoich czytelników.

Napisz o swoich doświadczeniach

Tych wszystkich, którym edytor nie jest obcy zapraszam do podzielenia się swoją historią i doświadczeniami w komentarzu. To z pewnością pomoże początkującym osobom i zmotywuje je do pracy zarówno z kodem bloggerowych szablonów, jak i samym edytorem.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące edytora, napiszcie je w komentarzu. Chętnie rozbuduję artykuł lub, jeżeli pytań będzie sporo, napiszę jego drugą część.


Przypominam także o instagramie. Zaobserwuj mnie tam, aby otrzymywać z wyprzedzeniem powiadomienia o nowościach i mieć wpływ na tematykę tego bloga za pomocą stories. Będą się tam też pojawiać bloggerowe ciekawostki, które są zbyt krótkie na post na blogu.

Więcej trików i wskazówek dotyczących prowadzenia bloga znajdziesz na moim instagramie. Koniecznie zajrzyj! ;)

@kroltrefl.design

Komentarze [0]