Wypełnij formularz, aby złożyć zamówienie i otrzymać darmową wycenę

Edytor kodu bloggera: wskazówki i moja opinia

Edytor kodu bloggera: wskazówki i moja opinia

Edytor kodu bloggera grafika wstępna

Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma wskazówkami, które pomogą wam w szybszym i wygodniejszym korzystaniu z edytora kodu szablonu udostępnianego przez bloggera. Zdecydowanie jest on o wiele uboższym narzędziem niż dedykowane temu aplikacje takie jak Visual Studio Code, Atom czy chociaż Notepad++, ale wciąż skrywa ciekawe funkcjonalności, które mogą pomóc w kodowaniu.

Dobrze wiem, jak trudno jest zacząć pracę z narzędziem, którego się nie zna. Wskazówki zostały tak sformułowane, aby stanowiły pomoc również początkującym osobom, które nie miały dotychczas żadnej styczności z innymi edytorami kodu. Dokonywanie zmian w HTMLu wcale nie jest takie straszne, zwłaszcza kiedy pozna się narzędzie, które temu służy.

Jeżeli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia, to w następnym tygodniu pojawi się artykuł zawierający podstawy. Opiszę w nim, czym właściwie edytor jest, co można w nim zrobić i kiedy powinno się z niego korzystać. 

Wskazówki

Bez względu na to, czy chcecie dokonać drobnej modyfikacji czy zabrać się porządnie za reorganizację kodu, walka z edytorem jest ostatnią pozycją na waszej liście. Przypuszczam, że wielu z was miało już styczność z edytorem HTML udostępnianym przez bloggera i ma różne doświadczenia, jedni lepsze, inni gorsze. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu praca w edytorze stanie się dla was bardziej komfortowa. Naprawdę jestem ciekawa, ile z tych funkcji będzie całkowitym zaskoczeniem.

Interfejs edytora

Zaczniemy od omówienia kolejnych ikon na pasku edytora (znajdują się w prawym, górnym rogu ekranu) z pominięciem ostatniej, która oczywiście służy do zapisania zmian w kodzie.

Ikony edytora kodu bloggera
  1. Przejdź do widgetu

    Jest to pierwsza ikonka. Pozwala ona na przejście bezpośrednio do kodu widgetu. Wystarczy na nią kliknąć, a potem z listy wybrać widget, który nas interesuje. Myślę, że z tej funkcji korzystam najczęściej.

  2. Wyświetl podgląd motywu

    Jak sama nazwa wskazuje, funkcja pozwala na podgląd dokonanych zmian w motywie. W porównaniu do starszej wersji bloggera umożliwia też wizualizację na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet). Niestety podgląd dość wolno się ładuje, natomiast konieczność przeklikiwania się między podglądem a edytorem jest dla mnie uciążliwa. Z tego względu rzadko korzystam z tej funkcji.

    Uwaga: Aby wyjść z trybu podglądu należy ponownie kliknąć na tę samą ikonkę.

  3. Przywróć domyślne motywy widgetu

    Ta funkcja przywraca kod HTML widgetów do jego domyślnej, oferowanej przez bloggera postaci. Po kliknięciu na tę ikonę, pojawia się okno dialogowe. Można w nim wybrać widget, którego kod chce się przywrócić do "ustawień fabrycznych".

  4. Cofnij ostatnie zmiany

    Ta funkcja przywraca stan kodu z ostatniego zapisu. W zasadzie działa po prostu jak nie zapisanie dokonanych zmian.

Skróty klawiaturowe

Ctrl + F — Myślę, że tego skrótu nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto jednak zauważyć, że aby skorzystać z wyszukiwarki edytora, a nie tej dostarczanej przez przeglądarkę, musimy mieć aktywny kursor w edytorze.

Uwaga: wyszukiwarka przeglądarki nie jest w stanie prześledzić całego kodu.

Ctrl + G / Ctrl + Shift + G — Pozwala na przemieszczanie się pomiędzy wyszukanymi ciągami tekstu. Może pełnić również funkcję wyszukiwania tak jak Ctrl + F.

Ctrl + Shift + F — Ten skrót pozwala na wyszukanie i zastąpienie danego ciągu tekstowego innym. Najpierw wpisujemy tekst, który będziemy zastępować. Dopiero po wciśnięciu enter wpisujemy tekst zastępujący. Począwszy od położenia kursora w edytorze, kolejne wciskanie enter będzie wywoływać pytanie czy chcemy zamienić następne występowania wprowadzonym wcześniej tekstem. Poniżej przedstawiam animację działanie tej funkcji.

Animacja przedstawiająca działanie Ctrl + Shift + F w edytorze kodu bloggera
Animacja przedstawiająca działanie Ctrl + Shift + F

Ctrl + Shift + R — W tym przypadku zastąpione zostaną wszystkie wystąpienia danego ciągu znaków.

Ctrl + kliknięcie lewym przyciskiem myszy — Pozwala na utworzenie w edytorze dowolnej ilości kursorów, a co za tym idzie dokonywania tych samych zmian w wielu miejscach jednocześnie. Można również wszystkie kursory przesuwać w górę i w dół za pomocą strzałek klawiatury, czy wkleić teksty za pomocą Ctrl + V. Jako podgląd działania tej funkcji również zamieściłam animację.

Animacja przedstawiająca działanie Ctrl + kliknięcie lewym przyciskiem myszy w edytorze kodu bloggera
Podgląd działania Ctrl + kliknięcie lewym przyciskiem myszy

Alt + zaznaczenie lewym przyciskiem myszy — Pozwala na zaznaczenie dowolnych znaków. Prowadzi też do powstania wielu kursorów.

Ctrl + D — Usuwa bieżącą linię, w której znajduje się kursor. W porównaniu do Ctrl + V, nie przechowuje usuniętej linii w pamięci podręcznej.

Ctrl + ] / Ctrl + [ — Powyższe skróty kolejno tworzą i usuwają wcięcie o długości dwóch spacji (po prostu są wstawiane dwie spacje), w przeciwieństwie do tabulatora, który jest jednym znakiem o szerokości 4 spacji.

Ctrl + I / Ctrl + Y — Te skróty kolejno rozwijają i zwijają wszystkie ukryte za pomocą strzałek fragmenty kodu.

Ctrl + Q — Rozwija i zwija fragment kodu, w którym znajduje się kursor (w przypadku zagnieżdżeń rozwija i zwija pierwszego rodzica).

Czego mi brakuje

Przede wszystkim brakuje mi automatycznego formatowania kodu, które było w poprzedniej wersji. Usunięcie tej funkcji to dla mnie kompletna pomyłka. Jeden przycisk wystarczył, aby wprowadzony w trakcie zmian chaos we wcięciach HTML odszedł w niepamięć.

Edytor też nie pozwala na zwijanie i rozwijanie kodu w ramach zaznaczenia. To byłoby dla mnie bardzo pomocne, bo pozwalałoby mi się skupić na jednej części kodu, mając jednocześnie zwiniętą resztę. Mniej scrollowania i mniej zszarganych nerwów.

Niezmiernie jest mi przykro, że nie mogę zmienić motywu z jasnego na ciemny. To życzenie tyczy się już całego kokpitu bloggera. Dla mnie, nocnego marka, praca na jasnym interfejsie jest małym dramatem, z którym muszę się mierzyć za każdym razem, kiedy przychodzi mi korzystać z bloggera późnym wieczorem.

Nie zliczę też, ile razy musiałam się upewniać, czy edytuję właściwy szablon, ponieważ strona z edytorem kodu nie wyświetla informacji o nazwie bloga. Tak jak we wcześniejszym przypadku jest to bardziej wina źle zaprojektowanego interfejsu, niemniej wpływa ona negatywnie na całokształt korzystania z edytora.

Na koniec zostawiłam wisienkę: brak jakiejkolwiek oficjalnej dokumentacji. Większość skrótów klawiaturowych poznałam przez moje przyzwyczajenia z innych edytorów oraz metodą chybił-trafił. W zasadzie jedyne oficjalne źródło, do którego udało mi się dotrzeć, to artykuł o wprowadzonych ulepszeniach w edytorze HTML. Tak zdecydowanie nie powinno być.

Dlatego też uważam, że pomimo przytoczonych w pierwszej części wpisu zalet, bloggerowy edytor nie jest zbyt wygodnym narzędziem do pracy nad kodem.

Podziel się swoją wiedzą

Z mojej strony to tyle. Jak zawsze zapraszam do dyskusji. Jestem ciekawa, ile z powyższych skrótów było wam już wcześniej znanych. A może macie w zanadrzu coś, co nie zostało wymienione w artykule, ale w korzystaniu z bloggerowego edytora wam się bardzo przydaje? Koniecznie podzielcie się tym w komentarzu!


Zapraszam też serdecznie na mojego instagrama, gdzie na stories mam zamiar zamieszczać z wyprzedzeniem informacje o planowanych postach. Będę też publikować mini-ankiety dotyczące tematyki postów, dzięki czemu jako czytelnicy realnie wpłyniecie na zawartość tego bloga. Aby być ze wszystkim na bieżąco, wystarczy obserwować konto kroltrefl.

Więcej trików i wskazówek dotyczących prowadzenia bloga znajdziesz na moim instagramie. Koniecznie zajrzyj! ;)

@kroltrefl.design

Komentarze [0]