Wypełnij formularz, aby złożyć zamówienie i otrzymać darmową wycenę

Dlaczego nie pozwalasz czytelnikowi subskrybować swojego bloga?

Dlaczego nie pozwalasz czytelnikowi subskrybować swojego bloga?

Data modyfikacji: 23.04.2021

W kwietniu 2021 Blogger ogłosił wycofanie gadżetu Obserwuj bloga przez e-mail (FollowByEmail). Nie jest on dłużej dostępny na liście domyślnych gadżetów Bloggera. Osoby posiadające ten gadżet na swoim blogu zostały ostrzeżone, że w lipcu 2021 przestanie on działać.

Powodem takiej decyzji są zmiany, jakie dostawca subskrypcji (FeedBurner) wprowadził w swoich usługach, wycofując z nich właśnie newsletter. Blogger nie wprowadził na ten moment żadnego zastępczego rozwiązania, dlatego w celu dalszego prowadzenia subskrypcji należy skorzystać z zewnętrznych rozwiązań.

Jeżeli posiadać bazę mailingową w FeedBurner, koniecznie ją wyeksportuj do pliku csv. Aby wyeksportować bazę postępuj według tej instrukcji. Dane będzie można pobrać również po lipcu (czyli po ogłoszonym końcu świadczenia usługi).

Z tego względu zawarte poniżej informacje nie są dłużej aktualne.


Dlaczego nie pozwalasz czytelnikowi subskrybować swojego bloga?

Jestem przekonana, że nieco was skonfundowałam pytaniem z tytułu. Pewnie zastanawiacie się, co takiego praktykujecie na swoich blogach, co mogłoby przeszkodzić czytelnikowi w jego subskrypcji. Jednak w tym przypadku chodzi o to, czego nie robicie, a raczej czego na swoich blogach nie macie, a zdecydowanie powinniście!

Dlatego chciałam dzisiaj opowiedzieć o pewnym domyślnym widgecie bloggera, o którego istnieniu zgaduję, że nie wiecie. Sama do niedawna znajdowałam się w gronie takich osób.

Obserwuj bloga przez e-mail

Właśnie tak nazywa się widget, o którym wspominałam we wstępie. Poniżej zamieszczam jego opis udostępniany przez bloggera.

Obserwuj bloga przez e-mail

Ułatw odwiedzającym zasubskrybowanie Twojego bloga, by otrzymywali e-maila za każdym razem, gdy opublikujesz nowego posta.

Brzmi bardzo zachęcająco, ale przejdźmy do dokładniejszego opisu widgetu. Dodatek składa się z bardzo krótkiego formularza kontaktowego. Jest tylko miejsce na wpisanie adresu e-mail oraz przycisk potwierdzenia. Po wysłaniu formularza pojawia się okienko, niestety o niezbyt zachęcającym wyglądzie oraz w języku angielskim, gdzie wymagane jest zaznaczenie recaptcha. Nie należy się obawiać, że nasz adres e-mail trafi w niepowołane ręce. FeedBurner jest kolejną usługą Google. Ostatni etap to kliknięcie w link aktywacyjny wysłany na podany w formularzu adres. W tym momencie mamy już zasubskrybowanego bloga. Teraz jedynie czekać na powiadomienia.

I tutaj niestety widget mnie nieco rozczarował, albowiem wygląda na to, że powiadomienia są wysyłane raz dziennie. Jeżeli w danym dniu został opublikowany więcej niż jeden post, to nie otrzymujemy dwóch lub więcej powiadomień, a jedno zbiorcze. Przypuszczam, że takie rozwiązanie może być zaletą dla tych, którzy subskrybują bardzo aktywne blogi.

Jak wypisać się z subskrypcji

Aby to zrobić, można skorzystać z linku znajdującego się w stopce każdego e-maila z powiadomieniem.

To stop receiving these emails, you may unsubscribe now.

Gdzie unsubscribe now jest linkiem do anulowania powiadomień.

Dopasowanie wyglądu

Poniżej znajduje się lista użytych w widgecie klas. Kolejność zgodna z poziomem zagnieżdżenia. Zapełnijcie klasy CSS'em, aby dopasować wygląd formularza do waszego szablonu.

.FollowByEmail {
  /* główna klasa widgetu*/
}

.FollowByEmail .follow-by-email-inner {
  /* wnętrze widgetu*/
}

.FollowByEmail .follow-by-email-inner .follow-by-email-address {
  /* input do wprowadzania maila */
}

.FollowByEmail .follow-by-email-inner .follow-by-email-submit {
  /* przycisk */
}

Domyślnie pole input oraz przycisk w formularzu znajdują się obok siebie. Jeżeli chcecie w prosty sposób sprawić, aby te elementy znajdowały się jeden pod drugim, możecie dokonać prostej modyfikacji HTML'a. Jest to o wiele szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż walka z poziomym układem przy pomocy CSS'a.

Wchodzimy w edycję HTML szablonu. Następnie kierujemy się do miejsca, w którym znajduje się kod widgetu, aby poniższy fragment zastąpić nowym.

Stary fragment

<table width='100%'>
  <tr>
    <td>
      <input class='follow-by-email-address' name='email' placeholder='Email address...' type='text'/>
    </td>
    <td width='64px'>
      <input class='follow-by-email-submit' type='submit' value='Submit'/>
    </td>
  </tr>
</table>

Nowy fragment

<input class='follow-by-email-address' name='email' placeholder='Email address...' type='text'/>
<input class='follow-by-email-submit' type='submit' value='Submit'/>

Należy pamiętać, że w przypadku bloggera v2 usunięcie widgetu z układu wiąże się ze stratą wprowadzonych modyfikacji, dlatego najlepiej po zmianie struktury HTML jakiegokolwiek elementu skopiować jego kod i zapisać w bezpiecznym miejscu. Chociażby w notatniku na własnym komputerze.

Tłumaczenie widgetu z angielskiego na polski

Jeżeli korzystacie z kodu szablonu w oparciu o drugą wersję bloggera, to możliwe, że po dodaniu tego widgetu do swojego bloga, jego treść wyświetla się w języku angielskim. W szablonach oparciu o v3 nie miałam tego problemu. Poniżej przedstawiam jak przetłumaczyć widget – rozwiązanie dla kodu bloggera v2.

Musimy wejść w edycję HTML szablonu. Następnie przejść do kodu widgetu FollowByEmail. Należy znaleźć poniższy fragment kodu.

<input class='follow-by-email-address' name='email' placeholder='Email address...' type='text'/>

W nim frazę Email address... w atrybucie placeholder należy podmienić na taką, która nam odpowiada np. Adres e-mail.

<input class='follow-by-email-address' name='email' placeholder='Adres e-mail' type='text'/>

Aby zmienić treść wyświetlaną na przycisku, szukamy:

<input class='follow-by-email-submit' type='submit' value='Submit'/>

Tutaj w atrybucie value zmieniamy Submit na np. Subskrybuj bloga.

<input class='follow-by-email-submit' type='submit' value='Subskrybuj bloga'/>

Po wszystkich zmianach zapisujemy kodu szablonu i gotowe. Mamy już widget w języku polskim. Przypominam, aby wszystkie zmiany w edycji widgetu zapisywać także poza bloggerem.

Ten widget nie jest dla mnie

Dokładnie! Jest dla twoich czytelników! ;) Nie musisz widzieć drzemiącego potencjału w tej funkcjonalności, aby pozostawić swoim czytelniom możliwość wyboru. Kto wie, ilu z nich będzie ci za to wdzięcznych.


Więcej trików i wskazówek dotyczących prowadzenia bloga znajdziesz na moim instagramie. Koniecznie zajrzyj! ;)

@kroltrefl.design

Komentarze [2]

  1. Genialny artykuł! Sama muszę przyznać, że o subskrypcji emaliowej nie myślałam. Moim patentem zawsze jest dodawanie ikonki-linku, która przerzuca nas od razu do zapytania czy chcesz obserwować bloga przez bloggera. Robię to zazwyczaj tym linkiem" http://www.blogger.com/follow-blog.g?blogID=tutajpodajeidbloga. Sama miałam robić instrukcję, ale ktoś tu mnie wyprzedził i wydaje mi się, że zrobił to lepiej haha. Emailowe powiadomienia są o niebo lepsze od tych bloggerowych list czytelniczych. Choć są strony typu Feedly, ale wciąż nie ma się takiego przyzwyczajenia by na nie zerkać, tak jak na maila.
    Czekam na kolejny ciekawy artykuł! Przyjemnego tygodnia! x

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Również mam na blogu przycisk z możliwością obserwowania przez bloggera, ale powiadomienia stamtąd dostępne są jedynie w kokpicie bloggera. Dla osoby, która nie prowadzi bloga i do tego nie zagląda tam systematycznie, takie obserwowanie nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści, dlatego więc wolałam napisać o tym widgecie. Powiadomienia mailowe wydają się być o wiele bardziej dostępne dla wszystkich.

      Usuń

Prześlij komentarz