Wypełnij formularz, aby złożyć zamówienie i otrzymać darmową wycenę

Czcionka, font i krój pisma. Czy są między nimi różnice?

Czcionka, font i krój pisma. Czy są między nimi różnice?

Czcionka, font i krój pisma. Jakie są różnice?

Odpowiedź jest prosta — oczywiście, że tak. Chociaż potocznie te pojęcia często są używane zamiennie, to każde z nich ma własne, odrębne znaczenie.

Czcionka

To słowo opisuje fizyczny nośnik pisma, posiadający wypukłe elementy w kształcie danego znaku, które służą do odbijania go na papierze. W bardzo ogromnym uproszczeniu: to taka pieczątka z literą.

Natomiast zbór takich „pieczątek” ze wszystkimi znakami nazywamy kompletem czcionek.

Font

To cyfrowy nośnik pisma, czyli po prostu plik komputerowy zawierający wszystkie znaki danego kroju. Popularne formaty fontów to np. OpenType (.otf), TrueType (.ttf).

Krój pisma

To zestaw znaków (liter, cyfr, znaków przestankowych itd.) o takich samych cechach graficznych np. Times New Roman, Open Sans czy Impact. Krój pisma może być dostępny w różnych odmianach, które zależą od jego grubości (np. light, regular, bold), pochylenia (italic, oblique, slanted) czy szerokości (np. condensed, extended).

Dlaczego font jest nazywany czcionką?

Wynika to z „błędnego” tłumaczenia, jakie otrzymał system Windows w polskiej wersji językowej, wchodząc na nasz rodzimy rynek. Folder z plikami fontów został przetłumaczony na czcionki. Nazwa ta utrwaliła się w pamięci użytkowników i jest wciąż używana po dziś.

Moim zdaniem nie ma w tym nic złego, bo to nie byłby pierwszy raz, gdy jakieś słowo uzyskałoby nowe znaczenie. Niemniej wiele osób ze środowiska typograficznego uważa, że używanie zamiennie tych dwóch pojęć jest błędne.

Co to za font? Jaki to krój pisma?

Jeżeli trzymać się ściśle definicji, to zadając pytanie o font, pytamy w zasadzie o format pliku cyfrowego (.ttf, .otp). Dlatego chcąc poznać nazwę „czcionki”, powinniśmy zapytać o krój pisma.

Potocznie jednak przyjęło się używać pytanie o font jako pytania o nazwę kroju pisma i tak długo, jak obie strony wiedzą, co mają na myśli, to uważam, że nie powinno to stanowić problemu. :)


A Ty którego z tych terminów używasz potocznie? Daj znać w komentarzu. Przyznam, że sama często używam tych terminów wymiennie jako synonimów w kontekście kroju pisma. A jeżeli chcesz poczytać coś więcej o typografi, może zaciekawi cię artykuł Koszmar pod tytułem „czcionka”.

Więcej trików i wskazówek dotyczących prowadzenia bloga znajdziesz na moim instagramie. Koniecznie zajrzyj! ;)

@kroltrefl.design

Komentarze [0]